2015 Ferace Modelleri

2015 Ferace Modelleri
26 Ağustos 2015 tarihinde eklendi, 2.709 kez okundu.

2015 yılının son zamanlarına gelirken, tesettür giyimde yeni ve modern çizgilerin gün yüzüne çıktığını görmekteyiz. Özellikle Osmanlı’nın yaşam sanatının bir parçası olan ferace, günümüzde de tek parça dış giyim elbisesi olarak kombinlerimizde yer alıyor.

feracem-abaya-ferace-carsaf

 

Osmanlı yaşamını sürdürmeyi tercih eden tesettürlü bayanlar, hem rahat hem de yeni çizgileri ve sadeliğiyle ön plana çıkan ferace modellerini tercih etmeleri daha rahat hissetmelerini sağlıyor. Mütedeyyin Osmanlı kadınlarının ve hatta 90’lı ve islami giyim tarzına önem veren genç kızlarımızın da değişmeyen dış giyim olarak tercihi ferace modelleridir.

feracem-ferace-modelleri-2015-4

İçinde bulunduğumuz yaz aylarında, nemin de etkisini büyük oranda hissettirmesiyle, tek parça kıyafetlere, rahat ettiren ve serin tutan elbise modellerine yönelmekteyiz. 2015 Ferace modelleri büyük oranda ihtiyacımızı karşılamaktadır. Ayrıca yazımızda 2015 ilkbahar yaz ferace modellerine yer verirken, Sonbahar kış ferace modelleri 2015 dış giyim modellerine de yer vermeyi uygun bulduk. Diğer bir yandan feraceler, islamda buyrulduğu üzere, beden çizgilerini daha iyi örttüğünden, şık görüntüsü ve pratik kullanım olanağı sunduğundan, tesettür giyimde vazgeçilmez özel bir model haline getirmektedir.

sade-yeni-sezon-ferace-modelleri

Feracenin bütün bedeni örtüp,  omuzlarımızdan ayak topuklarımıza kadar uzanan bir tesettür giyim modelidir, kumaşının yumuşak ve bedenimiz üzerinde rahat durması, en büyük tercih sebepleri arasında. Kapalı giyime önem veren tesettürlü kadınların tercih ettiği feracelerden biz de 2015 modellerini bu yazımızda yer vermek istedik.

Günümüzde, stil ve tasarım bakımından ferace, pardösü ile çarşaf arasında bir tasarıma sahip. Feracelerde dikkat edilmesi gereken önemli özelliklerden biri, dış giyim algısının dışına çıkılmayacak bir görüntünün oluşmasını sağlamak. Ferace adı altında, abiyeye dönüşen modeller de zaman zaman karşımıza çıkıyor. Üstüruplu ve mütedeyyin giyinen kadınların en önemli özelliği, gösterişten ve şatafattan uzak sade ve dış giyim ölçüsü olan fazla ilgi çekici imgelerden uzak durmak, toplum kurallarının uygun gördüğü bir konu.

Dış giyimde mahrem konuların, ev ve özel durumlar hariç kamufle edilmesi söz konusu olduğundan, simli ve moda algısı taşıyan gösterişli çizgilere sahip feraceler ve diğer tesettür elbise modelleri islami bakış açısıyla çok uygun bulunmamaktadır.

Özellikle beli saran ve beden hatlarını belli eden slim fit feraceler, dış giyim ölçüsünü kaçırıp, ferace özelliğini kaybetmekte. İç giyim ile dış giyim kurallarını karıştırmamak gerek. Belirttiğimiz gibi gösterişten ve canlılıktan uzak, daha mütedeyyin bir görüntü sergilemek için şevk ve arzuları ön plana çıkaracak renkler ve tasarımlar yerine, daha geniş, vücut hatlarını gizleyen ve siyah, kahverengi gibi koyu renkler tercih edilmelidir.

Galerimizde 2015 ferace modellerine göz atmanızı öneririz 🙂

2015 Ferace Modelleri Konusuna 1 Yorum Yapıldı

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    Sayfa başına git