Eşarp ve Şal Modelleri

Eşarp ve Şal Modelleri
28 Nisan 2015 tarihinde eklendi, 2.054 kez okundu.

Tesettür giyim deyince en büyük fark ve ayrıcalık olarak akla gelen şey eşarp ve şal modelleri ve alternatifleridir. Tesettür giyim kullanmayı tercih etmeyen bayanların bile gün içinde veya sosyal hayat içerisinde aksesuar olarak kullandığı özellikle şal modelleri yaz aylarında biraz daha ince ve mavi, sarı, yeşil gibi sıcak mevsimleri anlatan renklerle karşımıza çıksa da kış aylarında ve sonbaharda daha kalın kumaşlarla, kahverengi, gri, lacivert, siyah gibi daha soğuk ayları anlatan ve güneşi çeken koyu renklerin tercih edilmesi gerekir.

Geçmişten günümüze doğru tesettür giyimin günlük ve sosyal hayat içerisinde daha aktif bir şekilde bulunmaya başladığı herkes tarafından bilinmektedir.  Aktif bir şekilde sosyal hayat içerisinde bulunan ve tesettür giyimi tercih eden bayanların manto bulamadım pardösü giy üzerine kat kat tamamla, hadi onu yaptın uygun eşarp bul olmadı tülbent kullan ama abiye giyimde oda olmaz diye düşünülür şıklık bir türlü tamamlanamazdı.

Abiye elbise kumaşından ya da daha beteri gelinliklere bile beyaz satenden bir eşarp bağlanır en özel günleri olan düğünlerini bile buruk geçirmelerine neden olurdu. Tabi o günler geri de kaldı artık birçok kumaş çeşidinden ve çok özel tasarımlarda o kadar çok seçenek var ki eskiden mecburiyetten seçim yapılırken şimdi seçenekler arasında kararsız kalınıyor.

Şallar da bayanların gündüz ve akşamları elbiseleri süslemek için alınabilen bir takı gibi kullanılabilirken aynı zamanda, elbisenin kumaş ve renk yapısına uygun olarak seçildiği zaman artık eşarp ve tülbentten bile çok tercih ediliyor. Çünkü model vermek ve kombinlerin spor görünüm veya klasik olarak tasarlanması daha rahat olduğu için tercih edilmesinin ilk sebebidir.

Bone ise eşarp ve şalların içerisinde hem şekil vermek hem de kullanım konforu ile alakalı olarak kullanılan ve sadece beyazı kullanıldığı zamanlar geri de bırakılıp, şal ve eşarpların renk ve kumaşlarına göre aynı modeller seçilebilir. Bütün giyim model ve alternatiflerinde olduğu gibi eşarp, şal ve bonelerde de renk, kumaş çeşidi ve bulunan sezon ve ortam da çok önemlidir.

 

Eşarp ve Şal Modelleri – Foto Galeri

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git