Hamilelik Belirtileri: Hamileliğin 19 Erken İşareti

Hamilelik Belirtileri: Hamileliğin 19 Erken İşareti
6 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 843 kez okundu.

Hamilelik belirtilerini bariz bir şekilde hissetmeye başlamak için adet gecikmesi kadınlar arasında baz alınan temel belirtilerden biri.

Ancak bazı belirtilerle gebelik başlangıcı erken dönemde de tespit edilebilir.

Her kadının kendi bedenine özgü olan bu belirtiler genel olarak onlarca sayılabilir.

Bazı anne adayları bu belirtilerin birden çoğunu yaşarken, bazıları hiçbir belirti hissetmeden idrar testi ya da kan testi ile hamileliğini netleştirebilir.

Erken gebelik nedir?

Erken gebelik nedir?

Annelik duygusunu tatmak için sabırsızlanan ve vücudunda gördüğü belirtileri adlandırmak adına erken gebelik belirtilerini önceden bilmekte fayda vardır. Döllenmiş yumurtanın anne vücuduna yansıtacağı belirtiler erken gebeliğe işaret etmektedir. Bu süreç de evde uygulanan idrar testi adet gecikmesini takip eden 8. günde doğru sonucu vereceğinden ilk hamilelik belirtilerini gözlemlemek hamile olunup olunmadığı hakkında fikir verici olacaktır.

Hamile miyim?

Hamileliğin kesin olarak ilanı için birçok bayan gebeliğin ilk dört haftasından sonrasını beklemekte. Kesin sonuç veren tıbbi yöntemlerle netleşen gebelik süreci erken gebelik belirtileri ile de kendini göstermektedir.

Hamile miyim?

Sorunsuz bir şekilde döllenen yumurta vücutta erken belirtileri meydana getirirken bu konuda bilinçli anne adaylarının da acaba hamilemiyim düşüncesine kapılmalarına neden olmaktadır.

Adet Gecikmesi

Adet düzeni yerinde olan kadınların en erken belirti olarak yaşayabileceği semptomlar arasında adet gecikmesi yer alıyor. Bu sayede yumurtlamanın erken olması adet gecikmesinin hamilelikte ilk belirtiler arasında neredeyse birinci sırayı almasına neden oluyor.

Mide Bulantısı ve Kusma

Hamileliğin kesin belirtileri arasında mide bulantısı ve kusma yine en erken gebelik belirtileri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Genellikle uyanmanın hemen ardından yaşanan ya da uykudan uyanmaya neden olabilecek bulantılar kusmaya neden olabileceği gibi sadece mide bulantısı ile de kalabilir.

Hamileliğin erken belirtileri Mide Bulantısı ve Kusma

Günün her saatinde görülebilen mide bulantısı için midenin bastırılmasını sağlayan tuzlu krakerlerden destek alınabilir. Kusma durumunun şiddetli olmasında ise mutlaka doktor kontrolünde olunmaya özen gösterilmelidir.

Sık İdrara Çıkma İsteği 

Hamileliğin henüz oluşmaya başladığı ilk haftalarda vücudun kan pompalama miktarının yükselmesi, böbreklerin aşırı çalışmasına ve haliyle de sık idrara çıkmaya neden olmakta. Her zamanki gibi kadar sıvı alındından emin olunduğu halde sık idrara çıkma isteği mevcut ise hamilelik şüphesi oluşmaya başlayabilir.

Halsizlik, Yorgunluk ve Uyku İsteği

Hamileliğin gerçek anlamda oluşmaya başladığı ilk andan itibaren kadınların büyük bölümüne yorgunluk hissine sıkça rastlanır. Metabolizma hızının bebek gelişimine katkı sağlaması için daha hızlı çalışma çabası gün boyunca yorgun hissedilmesine neden olabilir. Gebelik beklentisi olan kadınlara hamile miyim? sorusunu sorduran nitelikteki halsizliğin diğer önemli sebeplerinden biri de bu dönemde progesteran hormonunun salgılanması ile alakalıdır.

Hamileliğin erken belirtileri Halsizlik, Yorgunluk ve Uyku İsteği

Hamileliğin en erken belirtilerinden sayılan yorgunluk sürekli uyuma isteği uyandıracaktır. Her fırsatta uyumaya ve dinlenmeye çalışmak anne ve bebeğin sağlığı için en doğrusu olacaktır.

Göğüslerde Büyüme, Hassasiyet, Karıncalanma ve Ağrı

Hamileliğin oluşturduğu hormon değişikliklerinin vücutta ilk etkilediği yerlerden biri göğüslerdir. İlerleyen haftalarda ortadan kalkacak olan göğüslerde şişlik ve hassasiyet ilk hafta hamilelik belirtileri arasında yer alıyor.

Birçok kadının adet öncesi belirtileri arasında yer alan bu durum diğer belirtiler ile bir araya geldiğinde net bir şekilde hamileliğe işaret edebilir.

Hafif Kanama ve Vajinal Akıntıda Artış

Adet öncesi yoğunlaşan akıntı genellikle hamilelik belirtileri arasında yer almaktadır. Kıvamı oldukça yoğun olan ve açık renkli akıntılar kadınlarda telaş gerektirmemekle birlikte erken gebelik belirtileri arasında sayılmaktadır.

Gebeliğin tespitinden önce görülen hafif kanama ise bebeğin rahme yerleşme sürecinde yaşanan durumlardan biridir. Döllenmeyi takip eden ilk haftalarda görülen kanama yerleşme kanaması olarak da adlandırılmaktadır.

Koku Hassasiyeti ve Gıdalara Karşı Tiksinti

Hamileliğin ilk haftalarında mide bulantısı yaşamaya müsaitleşen kadın bedeni en erken hamilelik belirtileri arasında koku hassasiyetini yaşar. Bu durum koku duyusunun güçlenmesi gibi ortaya çıkabileceği gibi daha önce rahatsız etmeyen kokulardan bile tiksinme gibi de ortaya çıkabilir.

Hamileliğin erken belirtileri Koku Hassasiyeti ve Gıdalara Karşı Tiksinti

Koku hassasiyeti maddesi ile erken hamilelik belirtilerini kafasında oturtmak isteyen kadınların çevresindeki kimseyi rahatsız etmeyen kokulara karşı hassaslaştıkları ya da keskinleşen koku alma duyularının farkına varmaları gebelik testi ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

Yüksek Vücut Isısı

Aniden gelişen yüksek vücut ısısı hamilelik ihtimali olan kadınların endişelenmemesi gereken durumlardan biri. Olması gereken vücut ısısından yüksek olan sıcaklık nedeniyle birçok bayanın kendini bu dönemde rahatsız hissetmesi normaldir.

Eğer yüksek vücut ısısını hamilelik belirtisi olarak nitelendiriyorsanız bol su içmeye özen göstermeniz fayda sağlayacaktır.

Kasık Ağrısı ve Şişkinlik

Döllenmiş yumurtanın artık rahim duvarı içinde yerleşmiş olması hamilelikte ilk belirtilerden olan kasık ağrısını yaşatabilir. Kasık ağrısına eşlik eden batma ve şişkinlik hissiyatı da erken hamilelik belirtilerine işaret eder. Bu maddeyi adet öncesi belirtilerinde de yaşayan kadınların gebelik testi ile sonucu kesinleştirmeleri gerekmektedir.

Kalp Atışlarının Hızlanması

Gebeliğin ikinci ayının doldurulması ile birlikte kalp atış hızının artmaya başlanması gözlemlenebilir. Bebeğe sağlanan kan akışının kan pompalama hızını artırması kalp ritmindeki dengesizliklere yol açabilir.

Doktor kontrolünde olunması gereken bu belirtinin herhangi bir kalp rahatsızlığı bulgusuna rastlanmadığı sürece doğuma kadar devam etmesi normal karşılanmakta.

Ruh Hali ve Modun Değişikliği

Hamilelikte duygusal duygu değişimlerinin yaşanması normaldir. Östrojen ve progesteran hormonlarının aktif bir şekilde çalışıyor olması ruh halinin aniden değişmesine, neşeli bir modda iken birden sinirli ve mutsuz bir moda geçmeye neden olabilir.

Gebeliğin ilk belirtileri arasında yer alan duygu durum değişikliği depresyon ve kaygı bozukluğu gibi ciddi rahatsızlıklarında kalıcı olmasına neden olabilir.

Yüksek Tansiyon ve Baş Dönmesi

Hamileliğin ilk aylarında kan basıncının yükselmesi ya da düşmesi baş dönmesi ve yüksek tansiyon gibi sonuçları beraberinde getirmektedir. Kan damarlarının bebeğin gelişmesi ile genişlemeye başlaması birden ayağa kalkıldığında ya da uzun süre ayakta kalındığında baş dönmesine neden olabilir.

Hamilelik sürecini olumsuz etkileyecek bir hipertansiyon vakası ile karşı karşıya kalmamak adına rutin kontrollerde ilk olarak işe tansiyon ölçümü ile başlamak kadın doğum uzmanlarının temel görevlerinden biridir.

Aşermek, İştahın Açılması ve Kilo Alma

Özellikle iştahın aşırı derecede açılması hamile olmanın belirtileri arasında yer almakta. Kendini yemek yemekten alıkoyamayan anne adayları mevsiminde olunmayan bir meyveyi de isteyebilirler.

Hamileliğin ilk haftalarında açık iştah kilo alımını da beraberinde getirecektir.

Artan cinsel istek

Anne adaylarının ilk aylarında cinsel isteklerinde artış yaşamaları erken hamilelik belirtilerini durup düşünmeleri için tek başına yeterli bir unsur olmasa da bu tür istekleri normalden fazla olan kadınların erken dönem hamilelik belirtilerini yaşadıklarını bilmeleri gerekir.

İlk trimesterde yoğun olarak hissedilen bu istekler son aylara doğru yerini cinsel isteksizliğe bırakır. Gebeliğe duygusal yaklaşan anne adaylarının son aylara doğru cinsel dürtülerinde azalma yaşamaları ise muhtemeldir.

Yüzde Parıltı ve Sivilcelenme

Adet gecikmesi belirtisini baz almadan önce yüzünde sivilcelenme yaşayan anne adayları en erken hamilelik belirtilerini yaşadıklarından emin olabilirler. Genişleyen kan damarlarında daha fazla kanın dolaşması yağ bezlerinin de fazlaca devreye girmesine neden olur.

Yüzdeki yağlanmadan dolayı oluşan parıltı ise halk arasında hamilelik güzelliği olarak adlandırılmaktadır. Ancak bu yağlanma beraberinde sivilcelenmeyi de getirebilir.

Mide ekşimesi

Gebelik hormonlarının mide asidini çoğalması gibi özellikte olması ilk aylarda mide ekşimesi sorunu ile baş başa kalınmasına neden olabilir. Ufak ipuçları ile rahat atlatılabilecek bu süreç erken hamilelik belirtisi olarak adlandırılabilir.

hamilelik-belirtileri-mide-yanmasi

Mide ekşimesi gebelik ilke ilişkili olduğu anlarda sık sık ve az yemek yemeye özen gösterilmeli. Yemek sonrasın sindirimin rahat olabilmesi için ise oturuş pozisyonunun dik olmasına dikkat edilmeli. Ek bir antiasite ihtiyaç duyulduğunda mutlaka doktor görüşüne başvurulmalıdır.

Kabızlık

Kabızlık hamileliğin en belirgin belirtileri arasında yer almasa da normalden şiddetli olduğunda gebelik şüphesi gözden geçirilmeli. Bazı kadınlarda şişkinliği de beraberinde getirebilen bu sorun doğum sonrası hemoroit ve anal fissür gibi sağlık sorunlarına da yol açmaktadır.

Ağızda Metalik Tat Hissi ve Salya Artışı

Ağız tadının değişmesi gebelikte hormonal değişikliğin normal sayılabilen getirilerinden biridir. Ağızda metalik tat hissinin yoğun olarak hissedilmesi ve salya artışı birçok bayanın ilk hamilelik belirtileri olarak karşılaştığı durumlardan. Sakız çiğnemek ve bol su içmek gibi önlemler ağız tadının normale dönmesinde etkili olabilir.

Kramplar ve Lekelenme

Vücudun hamilelik döneminde birçok vitamin ve mineralden mahrum kalması kramp ve kasılmalara neden olabilir. Planlı hamilelik düşünen kadınların daha az kramp geçirecekleri bir gebelik süreci için kaliteli bir beslenme şeklini hayata geçirmeleri gerekir.

Dördüncü Haftadan itibaren semptomlarda azalma

Hamileliğin ilk birkaç haftası gebelik testi ve erken belirtileri gözden geçirmek ile geçerken dördüncü haftadan itibaren bariz bir şekilde hissedilen belirtilerde azalma görülür.

hamilelik-belirtileri

Artık anne adayı olduğundan emin olan hamile bayanın ikinci ayın başlangıcı ile birlikte diğer belirtilere nazaran daha yoğun mide bulantısı ve kusma gibi semptomlarla karşılaşması normaldir. Birçok anne adayı için sıkıntılı geçen bu süre 3. Ayın sonuna doğru daha rahat bir döneme geçişi sağlamaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git