Tesettürya

İpek Şallarınızı Kurtaracak 5 Yöntem

İpek Şallarınızı Kurtaracak 5 Yöntem

İpek şal temizliği tesettürlü kadınların en fazla zorlandığı şeylerden biri. Bu konuda sayısız öneri olsa da, her defasında yıpranan ve rengi solan şallarla baş başa kalıyoruz.

İpek şal ve eşarplarınızı kurtaracak ve diğer hassas kıyafetlerinizde de kesin sonuç alabileceğiniz 5 yöntemden bahsedeceğiz.

İpek şal ve eşarplarımız kadar ipek bluz ve gömleklerimiz de bahsedeceğimiz yöntemlerle temizlenmeli.

 

1- İpek şaldan leke nasıl çıkar?

Özellikle fondöten ve ter lekesi, ipek şal temizliğinde ilk sıradadır. Lekeler çıkmaz, çıksa da şallarımız yıpranır. Elimizdeki makyaj temizleme jelleri bu konuda çok işinize yarayacak. Temizleme jelini direk lekeye döküp 15 dakika kadar bekleyin. Çitilemeden yumuşak hareketlerle lekeye müdahale ettiğinizde yavaş yavaş çıktığını göreceksiniz. Ayrıca bunu işlem ter lekelerinde de etkilidir.

 

2- İpek şal elde nasıl yıkanır?

Şallarımızın rengini solduran ve parlaklığını yitirmesine sebep olan şey aslında çeşme suyu. Kireç ve çeşme suyundaki maddeler ipek liflerinin arasına girip yapısını bozar ve sertleşmelerine, renklerinin solmasına yol açar.

Marketlerden içme suyu alıp yıkama ve durulamada bu suyu ısıtmadan kullanın. Bu tarz parçalar küçük ve ince olduğundan fazla su harcamazsınız.

Yıkarken elinizde asla çitilemeyin. Sadece suyun içinde çırpar gibi hareketlerle yıkayın ve sıkmayın. Suyunun akmasını bekledikten sonra sererek kurutun.

 

3- Şampuan mı, İpek şampuanı mı?

İkisinin arasında çok büyük bir fark olmadığını söyleyebiliriz. İpek şampuanı kullanmak uzun vadede işe yarıyor. Ancak elinizde yoksa renklilere özel sıvı deterjandan çok az miktarda kullanabilirsiniz. Veya saç şampuanı da olabilir. Yeter ki suyunuz soğuk içme suyu olsun.

 

4- İpek şalımın rengi soldu

Parlaklığını yitiren, rengi solan ipek parçalarımızı kurtarmak ve yeniden kullanmak isteriz. Bahsedeceğimiz bu yöntem ilk haline döndürmese de tatmin edici bir sonuca ulaşmanızı sağlayacak. Dikkatli bir yıkamadan sonra durulama suyuna elma sirkesi katın ve 15 dakika bekletin. Sirke bildiğiniz gibi parlaklık verir. Kokusundan korkmayın.Koku kendiliğinden kaybolacak.  Bir daha durulamayın, suyunun akmasını bekleyin ve sererek kurutun.

 

5- İpek şalımın güzel kokması için ne yapmalıyım?

Şalınız temiz ancak kokusu mu kötü? Ütülerken ütünüzün suyuna bir damla parfüm damlatın ve ütüleyin. Kalıcı bir koku elde edersiniz. Parfüm yerine yumuşatıcı da güzel sonuç verir. Ancak eklediğiniz parfüm veya yumuşatıcının çok az olmasına dikkat edin. Parfüm bir damla, yumuşatıcı en fazla bir çay kaşığı olmalı. Aksi takdirde ütünüzü bozarsınız.

Merak ettiğiniz bir çok pratik bilgileri sonraki yazılarımızda da bulabilir, merak ettiğiniz her şeyi bize yorum olarak yazabilirsiniz. Sevgilerimizle.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.