Tesettürya

İş Görüşmesine Giderken Ne Giymeli? Ne Giymemeli?

İş Görüşmesine Giderken Ne Giymeli? Ne Giymemeli?

İlk izlenim çok önemli ve ilk izlenimin ikinci bir şansı yok! İşte bu nedenle iş görüşmesine giderken ne giyeceğiniz, ilk izlenimde çok büyük önem taşıyor. Elbette kıyafetinize göre işe alınıp alınmayacağınıza karar verilmeyecek. Ancak iş görüşmelerinde kıyafete de dikkat edildiğini artık hepimiz biliyoruz. Peki, ne giymeli?

Rahatlık…

Seçtiğiniz kıyafetin içerisinde rahat hissetmeniz gerekiyor. Belki gündelik hayatınızda, davetlerde pek rahat hissetmeseniz de giydiğiniz kıyafetler vardır. Ancak iş görüşmesi bu kıyafetler için doğru zaman değil. Kendini rahat hissettiğiniz kıyafetler görüşmenize daha fazla odaklanmanızı sağlar. Sonuç olarak ilk kıstasımız rahatlık!

Renk…

İş görüşmeleri için en uygun renk mavi tonlarıdır. Mavi tonları sakinleştiren bir etki yaratıyor stresi azaltıyor. İş görüşmelerinde mavi ile kombinleyebileceğiniz en doğru renkler siyah ve beyazdır. Renk seçiminde yapılan en büyük hata, ciddi görünmesi için simsiyah bir kombinle iş görüşmesine gitmek oluyor. Matem havası estirmenizin hiçbir gereği yok! Risk almadan da doğru kıyafeti seçebilirsiniz. Kahverengi ve sarı renklerin etkisi nedeniyle iş görüşmesine uygun olmadığı bilgisini de paylaşalım.

tesettur-ofis-is-gorusmesi-stili-kombinleri-2016

Stil…

Elbette seçiminiz minimal stil olmalı… Günlük hayatınızda tarzınız klasik stilse zaten gardırobunuzda iş görüşmesine uygun çok sayıda kıyafet var demektir. Ancak spor, bohem, etnik ya da gotik stile sahipseniz, dolabınızdaki en sade parçaları seçin. Minimal düzeyde bir şıklık iş görüşmesi için uygun olacaktır. Desenli ve payet işlemeli kıyafetlerden ise kesinlikle uzak durun. Elbise modelleri yerine etek ya da kumaş pantolon ile bluz ya da gömlek modellerini tercih etmeniz daha doğru olur.

Yeni-Mezunlar-is-Gorusmesinde-Ne-Giymeli

Aksesuar…

Abartılı, çok parlak ve çok büyük aksesuarları tercih etmeyin. Daha sade ve zarif aksesuarları seçebilirsiniz. Kolye ya da kol saati takabilirsiniz ancak bazı aksesuarlar iş görüşmesi için uygun değil. Uzak durmanız gereken aksesuarlar listesi şöyle:

  • Şahmeran bileklik
  • Halhal
  • Tırnak stickerı
  • Eklem yüzükleri

Tesettur-Bayan-Ofis-Giyim-Tarzi-3

Ayakkabı…

Çok ses çıkaran ayakkabıları tercih etmeyin. Topuklu ayakkabı iş görüşmesi için en uygun ayakkabı modelidir. Fakat topukların çok yüksek olmaması da gerekiyor. Topuklu ayakkabıların tek seçenek olmadığını da belirtelim. Babetler günlük tarza uygun olduğundan uzak durmanız gereken ayakkabılardır. Terlik ve sandaletler de uygun olmaz! Kış mevsiminde topuklu botlar ya da çizmeler ideal bir seçim olabilir.

tesettur-giyim-modelleri-ve-ofis-is-gorusmesi-kombinleri-2016

Bunlara Dikkat!

  • Kıyafetiniz ütüsüz, kırışık, sigara kokusu sinmiş olmasın!
  • Aşırı parfüm, deodorant sıkmayın!
  • Takma tırnak takmayın!
  • Desenli değil, sade bir eşarp takın!
  • Kendinize güvenin!
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.