Peygamber Sünneti Olan “Sürme”nin 7 Faydası

Peygamber Sünneti Olan “Sürme”nin 7 Faydası
5 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 2.491 kez okundu.

Günümüzde kadınların gözlerini güzelleştirmek amacıyla sürdükleri sürmenin, asırlar öncesi Peygamber Efendimiz(s.a.v) zamanında bilinen ve uygulanmış pek çok faydası bulunuyor.

Sürmenin faydalarından yararlanmak için gece sürülmesi tavsiye edilen sürmenin pek çok çeşidi bulunmakla birlikte, Hz. Muhammed(s.a.v) tarafından tavsiye edilen en değerli sürme çeşidi İsmid sürmesi olarak bilinmektedir. İsmid taşı olarak da pek çok yerde bulabileceğiniz bu sürmenin içeriğindeki çinko ve sülfür gibi maddeler göz sağlığına olumlu yönde etki etmektedir.

surme-nasil-cekilir-goz-surmesi

İnsan sağlığına faydaları günümüz bilim adamları tarafından şimdilerde keşfedilen pek çok Peygamber sünneti arasında yer alan dişlerde misvak kullanmak, suyu oturarak içmek ve de gözlere sürme çekilmesi hepsi Peygamber Efendimizin(s.a.v) insan sağlığını korumaya yönelik uyguladığı sünnetleri arasında yer almaktadır.

 

Neden Uykudan Önce Sürme Çekmek?

Peygamber Efendimizin(s.a.v) yatmadan önce üçer defa gözlerine sürme çekip öyle yatması, sürmenin aslında bir süs malzemesi değil, göz sıhhatini korumak amacıyla kullanılan bir malzeme olduğunu apaçık anlamamıza yetmektedir.

surme-nasil-cekilir-gercek-surmenin-faydalari

Gece yatmadan önce sürme çekme sünnetinde bilmediğimiz pek çok ilim gizli olan bu konuya riayet etmek ve güzelleşmek için gündüzleri değil, göz sağlığını korumak için geceleri gözlere sürmenin faydaları, bizzat Peygamber Efendimizin(s.a.v) hadisleri ve ashabının rivayetlerinden anlaşılmaktadır.

 

Kadınların (İsmid taşı)Sürme İle Süslenme Yanılgısı

Sürme ile gözlerini daha belirgin hale getiren ve güzelleştiren pek çok bayan bu yaptıklarını masumlaştırmak adına sünnet uyguladıklarını iddia etmektedirler. Ancak sürme çekme sünnetini gerçek anlamda uygulayabilmeleri için gece yatmadan önce sürmeleri gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Kadınların (İsmid taşı)Sürme İle Süslenme Yanılgısı

Sürmeli gözlerle dışarda mahrem olmayan erkeklere görünmek ya da bir saniye dahi olsa göz göze gelmek dinen uygun değildir. Kadınların süsü niteliğindeki sürmeyi sadece eşlerine sürmeleri Allah katında kadının daha değerli ve kutsal olmasına neden olacaktır. Bu sebeple göz sağlığı şikâyetlerinden kurtulmak ya da korumak için sürme çekerken zamanlamanın akşamları evde ya da yatmadan önce olmasına dikkat etmek gerekir.

 

İsmid Taşı (Sürmenin) Göze Faydaları

Sürme çekme ile ilgili olan hadis ve rivayetlerde Peygamber Efendimiz(s.a.v) ’in sürmeyi fazlasıyla övdüğü ve ümmetine de şiddetle tavsiye ettiği görülmektedir. Bu denli faydalı bulunan sürmenin, günümüz uzmanları tarafından da faydaları onaylanmakta ve tavsiye edilmektedir. Ancak göz kalemi olarak kozmetik ürün satan yerlerdeki ürünler sürme niteliğinde değildir.

Peygamberimiz (s.a.v)’in özellikle gece yatmadan önce kullandığı sürmenin faydaları şöyle sıralanmaktadır:

 1.  Sürme, göze parlaklık verir ve gözün net görmesini sağlar.
 2. Göz sinirlerini kuvvetlendirir.
 3. Sürme, gözdeki yaşı ve cerahati emer, çapağı giderir.
 4. Kirpiklerin köklerini besleyerek çoğalmasını sağlar.
 5. Göz damarlarını -bilhassa yaşlı ve çocuklarda- takviye eder.
 6. Sürmenin ana maddesi ‘antimon’ olması sebebi ile kirpikleri siyahlatır.
 7. Cuma günleri koku sürünmek, yıkanmak vs. sünnet olduğu gibi sürme çekmek de sünnettir.

Genellikle hac malzemeleri satılan dükkânlarda bulabileceğiniz İsmid Taşı, içeriğindeki bileşimleri ile göz sağlığı için mucizevi bir üründür. Gözlerin görüş kalitesini artıran İsmid sürmesi, aynı zamanda kirpiklerinde canlı kalıp çoğalmasını sağlar. İsmid sürmesinin ana maddesi olan antimon, göz sağlığına olan etkisi ile sağlıklı gözlere sahip olmak için çocuk ve yaşlılarda olmak üzere herkesin kullanması tavsiye edilmektedir.

Peygamber Efendimiz(s.a.v) zamanında kullanılan sürme amacı ile şimdilerdeki sürme sürünmenin amacı oldukça farklılaşmaya başlamıştır. Bu noktada bayanların gereken hassası göstermeleri ve en azından sürme çekmeyi Peygamber sünneti üzerine uygulamaları tavsiye edilir 🙂

 

Göze Sürme Nasıl Çekilir?

Mat bir görüntü elde etmek için toz sürme kullanmanızı öneririz. Yağlı sürmeler eyeliner etkisi yaratır. Sürme çekildikten sonra hafif bir akma söz konusu olabilir. Mendil veya kulak temizleyicisi ile düzeltebilirsiniz. Ya da bırakın öyle kalsın; bu akma, orijinal dumanlı göz makyajı görünümü oluşacaktır.

 1. Sürme çekerken elinizin titrememesine dikkat edin, gözünüze bulaştırmamaya çalışın.
 2. Sürmeyi dikkatli birşekilde çekmelisiniz ki yamuk bir hat oluşmasın.
 3. Sürmenin aplikatörünü(uygulayıcı) kutusundan çıkarın. Bu işlem sırasında dikkat edin, eğer toz bir sürme kullanıyorsanız dökülme yapabilir.
 4. Sürme çekerken mümkün olduğunca ayna kullanmaya çalışın ve hassas bir ışığı yakın markajda tutun 😉
 5. Sürmenin aplikatörünü gözünüze paralel tutup, içeriden dışarıya(gözün burun ucundan kulaklara) doğru tek hamlede sürün, derinletmek için aynı işlemi tekrarlayın.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git