Ekşi Yiyelim Tatlı Konuşalım: Pomelo 👏

Ekşi Yiyelim Tatlı Konuşalım: Pomelo 👏
24 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 1.188 kez okundu.

Tropikal meyveler arasında son zamanların popüler isimlerinden olan Pomelo, ağaç kavunu ve Şadok (İngilizce: shaddock) Çin greyfurtu gibi isimleri ile de bilinmektedir. Turunçgiller familyasına aittir ve görünümü armudu andırmaktadır. Kalın kabuklu yapısı nedeniyle tüketilmeden önce bir süre bekletilerek kullanılması daha uygundur.

pomelo, ağaç kavunu ve Şadok (İngilizce: shaddock) Çin greyfurtu

Pürüzsüz ve yeşil-sarı renkteki kabuğu nedeniyle ilk bakışta greyfurta benzetmek mümkündür. Sayısız faydaya sahip olan pomelo, aynı zamanda kabukları ile şifa kaynağı niteliği taşımaktadır.

 

Pomelo Nedir ve Faydaları Nelerdir?

 

Meyveler sağlıklı beslenmenin en önemli unsurları arasındadır. Ülkemizde yaygın olarak tüketilen meyvelerin yanı sıra pomelo da faydalarından istifade edilmesi gereken eşsiz özellikteki bir meyvedir. Zerresi ziyan edilmeyecek faydaları, pomelo meyvesinin yapraklarından ve kabuğundan da şifa kazanmayı mümkün kılmaktadır.

Pomelo Nedir ve Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde yer alan faydalı vitamin ve mineraller pomelo meyvesinin eşsiz değerde olmasına neden olmaktadır. Yoğun miktarda hesperedin glikozitine ev sahipliği yapmasından dolayı kılcal damarların kuvvetlenmesinde büyük katkısı vardır. Mide rahatsızlıklarına iyi gelmesinin yanında sindirim sistemi sorunlarını gidermede doğal şifa kaynağıdır. Pek çok ülkede pomelonun sadece meyvesinden değil, yapraklarından da fayda elde edilmektedir.

pomelo meyvesi nedir

Yapraklarının koklanması ve bitki çayı olarak tüketilmesi baş ağrısı ve ağız kokusu gibi birçok sağlık sorununu ortadan kaldırmaktadır. Turunçgiller ailesinin en büyük çaptaki meyvesi pomelo C vitamini zengini bir meyvedir ve bağışıklığın kuvvetlenmesi için mutlaka tüketilmesi önerilmektedir. Kabuğunun acı tatta olması pomelonun hafif acı lezzette olmasına neden olsa da olgunluğuna göre ekşi ve tatlı çeşitlerini de bulmak mümkündür.

 

Pomelo Nasıl Soyulur?

 

Pomelo meyvesine dair en çok merak edilenlerden biri de nasıl soyulması gerektiğidir. Kalın kabukları biraz zor soyulmasına neden olsa da alışık olmadığımız bu meyveyi soymak, greyfurt soymak kadar kolaydır. Portakal ve greyfurt soyarken yapılığı gibi tepesinden yuvarlak keserek soymaya başlamak, pomeloyu sulandırmadan soymayı sağlayacaktır. Ardından dış kısmı aynı portakalda olduğu gibi kesikler atarak elle soymaya hazır hale getirilmelidir.

pomelo-meyvesi-nasil-soyulur

Soyduktan sonra yenmeye hazır olan pomelo, dış zarı da soyularak yenmelidir. Aksi halde oldukça acı bir lezzette olacaktır. Portakaldan acı greyfurttan ise daha tatlı olan pomelo sağlık ve şifa bulmak için mevsiminde mutlaka tüketilmesi gerekir.

 

Peki Pomelo Meyvesinin Zararları Var mıdır?

 

Sağlık için oldukça değerli içeriğe ve özelliğe sahip olan pomelonun faydalarını gölgede bırakacak herhangi bir zararına şimdiye kadar rastlanmamıştır. Ancak tropikal bir meyve olması kararında tüketilmesini gerektirmektedir.

pomelo-meyvesi-sekerlemesi

Meyvesi dışında tüketim şekilleri için ise mutlaka bilinçli olmak ve uzman kişilerin önerileri doğrultusunda kullanmaya başlamak gerekir.

 

Sıfır Yağ ve Sıfır Kolesterol ile Gerçek Bir Diyet: Pomelo

 

Pomeleyu bu denli faydalı kılan bir diğer özelliklerinden biri de zayıflatmasıdır. Bayanlar için oldukça sevindirici olan bu bilgi lezzetli bir meyve yerken kilo vermeyi de mümkün hale getirmektedir. Kalorisinin oldukça düşük olması ve lifli yapıda olmasından dolayı tokluk hissi vermesi pomelonun ideal bir diyet meyvesi olmasına neden olmuştur.

Sıfır Yağ ve Sıfır Kolesterol ile Gerçek Bir Diyet: Pomelo Meyvesi

Pek çok ünlünün de gizli zayıflama iksiri niteliğindeki pomeloyu düzenli olarak tüketmek ideal kiloya zorlanmadan ulaşmayı sağlayacaktır. Sıfır yağ içeriğine sahip olan pomelo ara öğünlerde yaklaşık yarım porsiyon tüketildiğinde kolesterolünde düşmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

 

Pomelo Reçeli de Oldukça Lezzetlidir

 

Meyve olarak tüketildiğinde ağızda ferahlık ve hoş koku bırakan pomeloyu dünya mutfaklarında çok değişik hallerde görmek mümkündür. Genellikle hamurların içinde yer alan pomelo en çokta reçeli ile kabul görmüş tropik meyvelerden biridir.

pomelo-meyvesi-limon-receli-tarifleri nasıl yapılır?

Pomelo reçeli tariflerinde, pomeloya eşlik eden portakal ve zencefil gibi lezzetler acı tadın bastırılmasına ve hoş kokulu bir reçel elde etmeyi sağlayacaktır.

Malzemeler:

 • 1 adet orta boy pomelo
 • 1 adet portakal
 • 10 dilim incecik kesilmiş zencefil
 • 1 limon (suyu sıkılacak)
 • 500 gr toz şeker

Yapılışı:

Pomelo reçeli yapımında, pomelo ve portakalın içi kadar kabuklarından da yararlanılıyor.

 • Kabuğu soyularak zarından ayrılmış olan pomelo istenilen boyutta dilimlenerek tencereye alınır.
 • Ardından portakal içinde aynı işlemi yaptıktan sonra bir limonun suyu ile pomelo ve portakal dilimleri orta ateşte pişirilir.
 • Kabukların içindeki beyaz kısımlar alındıktan sonra ince şeritler halinde dilimlenerek acı tadın çıkması için haşlanır.
 • Tüm pişirilen malzemeler birleştirildikten sonra üzeri toz şekerle kaplanarak bir gece bekletilir.
 • Ertesi gün şerbetlenen malzemeler zencefil dilimleri ile birlikte reçel kıvamını alana kadar kaynatılır.
 • Soğuduktan sonra servise hazır olan pomelo reçeli kahvaltıların vazgeçilmezi olacak aromaya ve lezzete sahiptir.

 

pomelo-meyvesi-yapraklari

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git