Tesettürya

Tesettür Giyinmenin Avantajları Ve Sağladığı Kolaylıklar :)

Tesettür Giyinmenin Avantajları Ve Sağladığı Kolaylıklar :)

Kuran’ı Kerim’de kadınlar için belirtilen tesettür ayetlerinin pek çoğu, kadının dünya ve ahirette fayda elde etmesine yönelik sebeplere dayandırılmıştır. Kadınların yapıları itibari ile tesettüre olan ihtiyaçları diğer canlı varlıklardan oldukça farklıdır. Naif ve kırılgan olan kadınlar için tesettür kapalı olmanın en güzel halidir.

tesettur-nedir-onemi-nedir-tesettur-nasil-olmalidir

 

Günümüzde modanın önemli bir kolu halini alan tesettür giyimde, halen tesettür kavramının kadınlar için boş bir kavram olmadığını göstermekte ve tesettüre giren bayanlar şık olmaya gayret ederken aynı zamanda da İslam’ın gerekliliğini yerine getirdiklerinden emin olacak şekilde giyinmeye özen göstermektedirler. Tesettür giyim şekli kadının kendi nefsine fayda sağlaması kadar, toplum geneline de son derece faydalı olan bir giyim şeklidir.

Tesettür Giyimin Topluma Olan Faydaları

Bir toplumda yaşayan insanların aynı giyim şeklini benimsemeleri oldukça zor olsa da, ortak bir noktada buluşmalarını sağlayan giyim şekilleri, toplum huzurunun da yerinde olmasını sağlar. Tesettür giyimde sadece muhafazakâr kesime mal edilmiş bir giyim tarzı olması ise, toplum düzeninin ve halen mahremiyet kavramının var olduğunu hatırlatan önemli bir giyim şeklidir. Özellikle İslam ülkelerinde tesettüre uygun giyinmek ve vücudu dar kıyafetlerle teşhir etmemek, tesettür giyinen kadınlarının isminin leke almamasını sağlayacağı gibi, gereksiz tartışmalara da girmek söz konusu olmayacaktır.

Tesettür Giyinmenin Sağlığa Olan Faydaları

Dışarı çıkarken birbirinden şık tesettür kıyafetlerle kapalı bir şekilde giyinmek, hem kadının Kuran’ı Kerim’de emredilen bir ayete riayet etmesini sağlarken, hem de vücudun dış etkenlerden korunmasını sağlar. Yaz aylarında güneşin zararlı etkilerinden koruyan tesettür kıyafetler, kış aylarında da soğuk ve ayazlı havalardan korunmayı sağlamaktadır. Tesettür karşıtı pek çok kişi, kapalı giyinmenin güneşin yararlı ışınlarından mahrum kalındığını iddia etse de, sadece el ve bileklerden vücuda temas eden güneşin D vitamini alması için yeterli geldiği bilinmelidir.

Tesettürlü olmayan ve çalışmak durumunda olan ya da dışarı çıkmak durumunda olan kadınların en çok şikayet ettikleri konuların başında, başka erkeklerin rahatsız edici özellikteki bakışlarıdır. Bu durum pek çok bayanın umurunda olmasa da, uzun bakışlara çirkin söz atmalarında eklenmesi, kadınların oldukça zor anlar yaşamalarına neden olabilir. Yabancı erkeklerin tesettürlü olan bayanlara böyle çirkin bir girişimde bulunmaya cesaret edemeyecekleri gibi, dikkat çekici şekilde kapalı giyinen bayanların yabancı erkeklerin ilgi alanına girmeleri bile söz konusu olmayacaktır.

Tesettürün Günlük Hayata Kattığı Kolaylıklar

Özellikle açık bayanlara tesettürü sevdirmek ve özendirmek maksadıyla anlatılan tesettürün sağladığı kolaylıklar, aslında pek çok kapalı bayanın günlük yaşantılarında kolaylık yaşamalarına neden olan avantajlardır.

Tesettürlü olmayan bayanların dışarı çıkarken geç hazırlanmalarına neden olan saç hazırlığı, tesettür ile böyle bir sorun kadınların hayatından çıkmaktadır. Derli toplu bir topuz üzerine bone ve eşarp kombini, uzun süren saç taramalarından oldukça kısa sürecektir. Özellikle eşarp bağlamaya eli alışmış olanların pratik ve düzgün bir şekilde eşarplarını bağlamaları mümkündür.

Tesettur-pembe-spor-kombin

Tesettürlü olmanın diğer önemli kolaylıklarından biri ise, kombin kolaylığının olmasıdır. Artık pek çok tesettür markasının örnek kombinleri ve her sezona ait koleksiyonları, kapalı bayanların ne giyeceğim endişesi yaşamalarını ortadan kaldırmaktadır.

Tesettürün Avantajlarından Faydalanmak İçin Nasıl Giyinmeliyiz?

Çevremizde gördüğümüz birçok kapalı giyinmiş gibi görünen bayan, tesettür kavramının tekrar gözden geçirilmesine neden olmaktadır. Ayrıca gerçek tesettür ile alakası olmayan bazı kapalı giyim şekilleri ile tesettürün günlük hayata sağladığı avantajlardan fayda sağlamak mümkün değildir.

gercek-tesettur-giyim

Özellikle boynu görünecek şekilde başörtüsü bağlayan ve dar giyim tarzı ile tüm vücut hatlarını belli eden bayanların, daha dikkat çekici güzellikte olmaları, tesettür ile namahrem bakışlardan saklanmanın mümkün olmamasına neden olmaktadır. Günümüzde bu yanlış tesettür giyim hatasına düşen pek çok bayan, eleştirilere de kapalı oldukları için, nasıl giyiniklerinin bile farkında olmadan, tesettür giyim şeklinin zedelenmesine neden olmaktadırlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.