Tesettür Nedir? Tesettür Nasıl Olmalıdır?

Tesettür Nedir? Tesettür Nasıl Olmalıdır?
9 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 1.823 kez okundu.

İslam inancını benimsemiş olan kadınların giyim tarzı olan tesettür, muhafazakâr olmanın önemli getirilerinden biridir. Vücut hatlarını belli etmeyen kıyafetlerin tercih edilmesi ve başın kapatılması tesettür kavramının içini dolduran unsurlardır. Kuran- ı Kerim’de tesettürün nasıl olacağı açıkça belirtilmiş olsa da, günümüz modern tesettürlü bayanları, çoğu kez şık ve gösterişli olmak adına birçok yanlışa düşmektedir. Bu nedenle tesettürün hakkını verebilmek ve gerekliliklerini en doğru şekilde yerine getirmek için tesettürün kelime anlamından önce amacını iyi bilmek önemlidir.

 

Gerçek Tesettür Nasıl Olmalıdır? Önemi Nedir?

Birbirinden şık tesettür kıyafetler her bayana cazip gelse de, gerçek tesettüre az da olsa yaklaşmak için, modaya ayak uydurmak yerine, tesettürün nasıl olması gerektiğine ayak uydurmaya çalışmak gerekir. Dar kıyafetler yerine, bol olan eteklerin tercih edilmesi gerçek tesettüre daha çok yaklaşmayı sağlayacaktır.

gercek-tesettur-nasil-olmalidir

Tesettür giyim de, son dönemlerde moda markaların içinde yer alan giyim stillerinden biri olmuştur, Modern kapalı bayanlara hitap eden tesettür markaları, tesettürün ilkelerini aşmadan bol kalıplardaki tasarımları ile tesettürlü bir bayanın nasıl giyinmesi gerektiği konusunda yol gösterici nitelik taşıyor. Ancak tesettür konusunda hassas düşünceye sahip olmayan birçok kişi gibi birçok markada, tesettür giyime uymayan kıyafetler ile özellikle genç tesettürlü bayanlara yönelik koleksiyonlar hazırlıyor. Bu da etrafta ne yazık ki tesettürün amacına uymaya şekillerde giyinmiş bayanlarla karşılaşılmasına neden olmaktadır.

 

Günümüzde Tesettüre Dair Yenilikler ve Değişimler

Bir inanca ve düşünceye ait olma isteği, insanların var oluşlarından itibaren süregelen bir durumdur. Örtünmek ihtiyacı da kadınla birlikte günümüze kadar birçok şekil değiştirerek gelmiş kavramlardan biridir. Ancak günümüz modernlik kavramında örtünmenin, yani tesettürün, anlamı ve şekli birçok açıdan değişmiş ve farklı boyutlar kazanmıştır. Bu değişikliklerden biri olarak modern tesettür günümüz tesettürlü kadınlarını yakından ilgilendiren bir konudur.

Tesettürlü bayanların giderek bilinçli bir hal alması, bu bayanlara hizmet eden markalarında tesettüre daha uygun kıyafetler hazırlamasına neden olmuştur. Bu sayede modern tesettürlü olmanın da, doğru kapanma ile doğru orantılı olabileceği birçok kişiye gösterilmiştir. Modanın ayrılan bir kolu niteliğinde olan tesettür giyim, gösterilen rağbet nedeniyle birçok markanın tesettür sektörüne yönelmesine neden olmuştur. Bu denli çeşitlilik içinde araştıran ve kendine yakışanı bulma arayışı içine giren tesettürlü kadınların sayısı da artmıştır.

 

Tesettür Giyimde Yapılan Yanlışlar

Tesettür giyim tarzı, kombin yapmanın zor olduğu ve birçok ortamda göze batabilecek yanlışlarla hata yamanın kolay olduğu giyim şekillerinden biridir. Tesettürü sadece kapanmak olarak algılayan birçok bayan kendine yakışmayan ve absürt duran kıyafetleri tercih ederek, çoğu kez komik duruma düşmektedir. Yapılan bu hataların başında, yaşa uygun kıyafet seçmemek söylenebilir. Orta yaşta bir tesettürlü hanımın, genç kızlar için tasarlanmış bir tesettür kıyafet tercihi son derece yanlıştır. Doğru bir giyim tarzına sahip olmak için, ilerleyen yaşı ve bedensel değişiklikleri göz önünde bulundurarak seçimler yapmak gerekir.

Tesettür Abiyelerdeki Abartılı Taş Ve Boncuklar Geride Kaldı

Özel günlerde oldukça şık olmanın hayalin kuran birçok tesettürlü bayan şık olmakla abartılı olmayı karıştırmakta ve boncuk ve taştan görünmeyen abiye elbiseleri tercih etmektedir. Özellikle en yakınlarının düğününde öne çıkmak ve havalı olmak isteyenler, tam tersi duruma düşerek, şık olmak yerine göze hoş gelmeyen abartılı bir kıyafet giyilmiş olunacaktır. Sadeliğin uyumlu bir elbise ile birleştiği tesettür elbise modelleri tercih edildiğinde, şıklık adına birçok övgü almak kaçınılmaz olacaktır.

Saten Bone Hatasına Düşmeyin

Abiye kıyafetlerin üzerine bağlanması amacıyla çıkarılmış olan parlak bonelerin günlük yaşam içinde kullanılması yapılan hatalar arasındadır. Demode görüntüsü ile özel günlerde dahi tercih edilmemesi gereken seçenekler arasında yer alıyor. İlk dikkat çeken yer olarak yüzde parlayan boneler, yüzün güzelliğini gölgeleyecek unsurlardan biridir.

Tesettür giyim, dinimizin gerekliliklerinden biri olarak, sorumluluğu ağır olan bir giyim tarzıdır. Bu nedenle, tesettürlü olan ya da tesettüre girmeyi düşünenlerin, gerçek tesettürlü nasıl olunur sorusunun cevabını iyi bilerek tesettüre doğru bir adım atmaları gerekiyor. Aksi halde nerede nasıl giyineceğini bilmeyen kadınlar tesettür kavramının da içini boşaltacak ve geriye yanlış giyinmekten öteye gidememiş bayanlar kalacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git