Tesettüre Girmeli miyim? Tesettür Soru & Cevaplar 🤔🤗

Tesettüre Girmeli miyim? Tesettür Soru & Cevaplar 🤔🤗
12 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 1.377 kez okundu.

Korunma içgüdüsü içinde olan her bayanın aslında aklından geçirdiği soruların başında ‘’Tesettüre Girmeli Miyim?’’ sorusu gelmektedir. Müslüman bir kadın olarak dünyaya gelmenin başlıca gerekliliklerinden biri tesettür iken, yaşanılan çevre, aile ve arkadaş ortamı gibi pek çok etken kadınları tesettürden uzaklaştırabilmektedir.

kucuk-kiz-tesettur-giyim

 


Okuma Tavsiyesi: Kızlarımızı Tesettüre Nasıl Alıştırmalıyız?


 

Küçük yaşlarda iken tesettüre ılımlı yaklaşan genç kızlar bu konuda daha şanslı iken, yaş ilerledikçe kadınların kendilerini tesettüre girmemek için ikna etme çabaları daha da artmaktadır. Bu noktada tesettürlü olmayan pek çok bayanın öne sürdüğü bahanelerin başında ise diğer dini vecibeler eksikken tesettüründe eksik kalacağıdır. Son derece yanlış olan bu düşünce, belki tesettürle her şeyin düzelebilme ihtimalini de geride bırakmaktadır.

 

Tesettüre Girmek İsteyen Hanım Eşinin Rızasını Almalı Mıyım?

Tesettüre girmek isteyen birçok evli bayanın karşılaştığı önemli sorunlardan biri de eşin tesettüre karşı durmasıdır. Bu durumda iki arada bir derede kaldığını hisseden bayanlar ne yapacaklarını büyük ölçüde bilmemektedir.

Tesettüre Girmek İsteyen Hanım Eşinin Rızasını Almalı Mıyım?

Söz konusu tesettür ve eş rızası olduğunda bayanların bilmeleri gereken Allah’ın rızasını kazanmanın daha önemli olduğudur. Tabi ki aile huzuru için eşin rızasını almak oldukça önemlidir. Bu noktada tesettürü yavaş yavaş benimsemek ve eşe de sevdirmek bayanların gönüllerinde tesettürü yaşamalarını sağlayacaktır.

 

Kapanmamak Günah Mı?

Ayetlerle Kuran’ı Kerim’de yer alan tesettür ayetine uymamak elbette ki günahtır.

“Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin hanımlarına söyle, dışarı çıkarken üstlerine cilbablarını alsınlar. Bu, onların tanınmasını ve bundan dolayı incitilmemelerini sağlar. Allah, Gafûrdur, Rahîmdir.” (Ahzab, 33/59).

Müslüman bir bayan olarak Allah’ın emirlerine tam anlamıyla uyak için tesettür olmazsa olmazlardan biridir. Günümüzde modernliği gölgelediği düşüncesi ile tesettürü hor gören büyük bitlenin varlığı oldukça üzücü bir durum olsa da, kapanmamanın günah olduğunu bilen ve farkında olan her bayan bir an önce bu yanlıştan kurtulmalı ve tesettüre girmelidir.

 


Okuma Tavsiyesi: Tesettür Nedir? Tesettür Nasıl Olmalıdır?


Baş Örtüsü Omuzları Örtmeli Mi?

Tesettür konusu kendi içinde oldukça kapsamlı bir konu olmakla birlikte, Tesettür ayetleri tesettürün şekline ilişkinde bayanlara bazı yönlendirmelerde bulunmaktadır. Bu noktada sıkmabaş olarak niteleyebileceğimiz tesettüre uymayan türban stilleri, bayanların güzelliğini tam olarak örtmeye yetmeyen şekillerdir. Bu sebeple gerçek tesettür için başörtüsünün omuzları örtmesine özen gösterilmesi gerekir.

kizlarimizi-tesetture-alistirmada-ebeveynlere-dusen-sorumluluklar

Aslına bakıldığında oldukça hassas olan bu konuda pek çok genç tesettürlü bayan İslam’ın dediklerine değil, moda trendlerinin dediklerine göre hareket etmeyi tercih etmekte ve başörtüleri genellikle sadece başı kapatacak şekilde örtülmektedir.

“Mümin kadınlara da şöyle: Gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Zinet yerlerini açmasınlar. Bunlardan kendiliğinden görünen kısmı müstesnadır. Baş örtülerini yakalarının üstüne koysunlar. Zinet yerlerini kendi kocalarından, babalarından, kocalarının babalarından, oğullarından, kocalarının oğullarından, kendi erkek kardeşlerinden, kendi kardeşlerinin oğullarından, kız kardeşlerinin oğullarından, kendi kadınlarından, kölelerinden, erkeklik duygusu kalmayan hizmetçilerden veya henüz kadınların gizli yerlerine muttali olmayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizleyecekleri zinetleri bilinsin diye ayaklarını da vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz Allah’a tövbe edin. Böylece korktuğunuzdan emin umduğunuza nail olasınız.”(Nûr, 24/31).

Dar Giyinmeli Miyim?

Tesettüre girmeden önce giyim şekli son derece rahat ve dar olan bayanların dar kıyafetlerden vazgeçmeleri bir hayli zor olmaktadır. Bu sebeple çevremizde sıklıkla dar pantolon üzerine tunik giymiş tesettürlü bayan görmemiz kaçınılmaz olmaktadır. Elbette ki tesettür kavramının içinde dar kıyafetlere yer yoktur.

hulyaaslan-normcore-nineteens-style-2

Ancak bu konuda nefsine söz geçiremeyenlerin evlerinde dar kıyafetleri istedikleri gibi giyme hakları bulunuyor. Ya da dar kıyafetleri zamanla bollaştırmaya özen göstermek ve yeni alınan kıyafetin bir öncekinden daha bol ve tesettüre uygun olmasına dikkat etmek yerinde olacaktır.

 

Tesettürlü Bir Bayanın Spor Yapması

Yaşamını sosyal ve aktif bir şekilde geçiren bayanlar tesettüre girdiklerinde bu tür şeylerin büyük ölçüde kısıtlanacağını düşünmeleri, tesettürü sürekli ertelemelerine neden olmaktadır. Ancak tesettürün bir kısıtlayıcı giyim şekli olarak değil de, muhafazakâr bir yaşam stili olarak görmek, tesettürlü iken de spor yapabilmeye ikna olmayı sağlayacaktır.

tesetturlu-spor-aktivitesi

Spor yapmak için gayet bol ve tesettüre uygun giyinildiğinde abartılı ve dikkat çekici olmayacak şekilde her bayan spor yapabilir. Yürüyüş ya da parklardaki kondisyon aletlerine binmek de her tesettürlü bayanın hakkıdır.

 

Bone Nasıl Kullanılmalıdır?

Tesettür için başörtüsü ne kadar vazgeçilmez ise, başörtüsü içinde bone kullanımı o kadar vazgeçilmezdir. Gün boyunca başörtüsünün düzgün durmasını ve saçların tam anlamıyla kapanmasına olanak sağlayan boneler, mutlaka ihmal edilmeden kullanılmalıdır. Günümüzde tesettürlü bayanların her eşarp rengine uygun bonesinin olması, bone kullanımını daha da vazgeçilmez hale getirse de, layıkıyla bir tesettür için boneyi saçları tam anlamıyla gizlemek için kullanmak gerekir.

 

Ailem Tesettüre Girmeme İzin Vermiyor

Pek çok genç bayanın tesettür konusunda yaşadıkları sorunlardan biri de ailelerin tesettüre karşı çıkmasıdır. Ailesi karşı çıktığı için tesettüre giremeyen pek çok genç bayan, giyim şeklinde hissettiği gibi olmadıkları için genel anlamda huzursuzluk ve mutsuzluk hissetmektedir.

Ailem Tesettüre Girmeme İzin Vermiyor

Öncelikle ailelerin çocuklarının giyim şekli hakkında fikirlerini belirtme hakları olsa da, özellikle tesettür gibi hassas bir konuyu kısıtlama hakları kesinlikle yoktur. Bu sebeple genç kızları bu noktada çıkmaza sokan ailelerin en uygun şekilde ikna edilmeye çalışılması gerekir. İkna olmadıkları söz konusu ise genç bayanların tesettüre Allah’ın emri olduğu için kendi özgür iradeleri ile girmeleri gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git