Tesettürlü Bayanlara Sorulmaması Gereken Sorular

Tesettürlü Bayanlara Sorulmaması Gereken Sorular
17 Mart 2016 tarihinde eklendi, 1.182 kez okundu.

Tesettürlü bayanları giyim şekillerinden dolayı yadırgayan ya da farklı gören bazı kesim, tesettürlülere yönelik ilginç soruları ile bazen kızdırırken bazen de gülümsetebiliyorlar. Bu sorular karşısında kapalı bayanların hazır cevap olmaları ve karşı tarafa tatmin edici cevap vermeleri, tesettürü layıkıyla taşıdıklarının göstergesi olacaktır. Ancak bazı durumlarda sessiz kalmak ve gülüp geçmek sığ düşünceli insanlarla gereksiz tartışmalara girmeyi engelleyecektir.

İçimizde bu tür sorulara maruz kalan kapalı bayanların sesi olmak adına güzel bir yazı derledik:

Kapalısın, Sıcak Havalarda Terlemiyor Musun?

iklim-Siyah-Pelerinli-Ferace

Kapalı bayanlara en çok yöneltilen sorulardan biridir. Tesettürün mevsimi olmadığı için yaz aylarında da kapalı giyinmeye özen gösteren bayanların aşırı terledikleri düşünülse de, tesettürlülere yönelik hazırlanan kıyafetlerin ince kumaşlardan olması tesettürlülerinde herkes kadar terlemelerini sağlamaktadır. Aksine kapalı giyilen kıyafetlerin cildi direkt güneş ışınlardan koruduğu için sıcak havalarda daha serin hissedilmektedir. Bu noktada tesettürün amacını bilmeyen ve onlara neredeyse acıyan gözlerle bakan kişiler için en doğru cevap, ahiretteki sıcaklığın hatırlatılması olacaktır.

Saçların Havasızlıktan Dökülüyor Mu?

bu-sicakta-saclariniz-dokulmuyor-mu-kara-carsaf-modelleri

Kapalı bayanların eşarptan dolayı saçlarının havasızlıktan cansız kalacağı ve döküleceği düşünülse de, her an kapalı gezmeyen bayanlar için bu durum söz konusu değildir. Bu konuda tesettürlü bayanların bakımsız oldukları ima edilse de, eşine güzel görünmek isteyen her kapalı bayan evinde gereken saç bakımını yapmaktadır. Diğer yandan dış etkenlerden dolayı yıpranan saçlar, kapalı bayanlar için söz konusu olmadığı için, hava kirliliği, toz ve kir gibi etkenlerin eşarptan saçlara ulaşması oldukça zordur.

Kendi İsteğinle mi Kapandın?

kendi-isteginle-mi-kapandin-carsaf-fotofraflari

Kapanma hikâyesi merak edilen her tesettürlü bayana sorulan sorulardan biri de budur. Genellikle alınmak istenen cevap, eş ya da babanın zoruyla kapandım cevabı olsa da, kapalı olmaktan hoşnut olan bayanlar için oldukça gereksiz bir sorudur. Bu noktada Kuran’da tesettüre ilişkin ayetler adres gösterilerek cevap verilebilir. Kendi isteği ya da başka birinin vesilesiyle kapanmak detay niteliği taşırken, önemli olan şu anda tesettürü ile gereken huzuru bulmuş olmasıdır.

Türbanla Kendini Kısıtlanmış Hissetmiyor musun?

basortolu-basketbol-oyuncu-kadin-bayan

Tesettürlü hanımların birçok şeyden mahrum kalacakları düşünülse de, kapalı olmak gezmeye ya da keyifli aktiviteleri gerçekleştirmeye engel değildir. Tesettürü kişisel hakların kısıtlanması olarak gören kişilerin aklına bu soru sıkça gelmektedir. Kapalı bayanlarında sosyal olabilecekleri, dışarda görülen binlerce tesettürlü bayandan ve birçok alanda başarılı olan bayanlardan da anlamak mümkündür.

Evde de Kapalı Mısın? Türbanla Mı Yatıyorsun?

basortolu-basketbol-oyuncu-kadin-bayan

Tesettürlü olmayanların merak ettikleri en ilginç sorulardan biri de, gece nasıl yatıldığıdır. Tesettürü 7/24 taşınacak aksesuar olarak görenler için bu sorunun cevabı bir hayli komik olabilir. Evde namahrem niteliği taşıyacak kimsenin olmadığı durumlarda saçı da bedeni de açmak kapalı bayanlar için mubahtır. Her insanın en önemli ihtiyaçlarından biri olan giyinmeyi tesettürlülerin Allah’ın kuralları çerçevesinde gerçekleştirmeleri bazı kişiler tarafından garipsense de, İslam ülkesinde bu sorulara maruz kalmak, soruyu soranların bilgisizliğidir denebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git