Tesettürya

Tesettürlü Bayanların Uğraştığı Zorluklar

Tesettürlü Bayanların Uğraştığı Zorluklar

Tesettürlü olmak, bu giyim şeklini benimsemiş olan bayanlar için oldukça gurur verici ve bir o kadar da rahat olsa da, günlük yaşam içinde karşılaşılan bazı durumlar, tesettür içinde bayanların oldukça zor anlar yaşamalarına neden olmaktadır. Ancak tesettürünü seven ve bunun için her türlü zorluğa göğüs geren bayanlar için bu tür zorluklar üstesinden gelinmeyecek zorlukta değildir.

hijab-is-may-right-is-my-choise-is-my-life

Yeni kapanmış olan ya da kapanmayı düşünen bayanların aklından mutlaka geçen bu zorlukların aslında çokta büyütülmeyecek özelliklerde oldukları bilinmelidir. Sadece tesettürlü bayanlar kalabalık ortamlarda ya da seçtikleri kıyafetlerde tesettür kavramını ve içeriğini unutmadan hareket etmek zorundadırlar.  Bu noktada günlük hayatta tesettürlü bayanların karşılaşmaları muhtemel olan bazı durumları ve neler yapılması gerektiğini ele aldık.

Yağmurda Islanmak

Özenle yapılmış başörtüsü ile sokağa çıkıldığında birçok tesettürlü bayanın kendine güveni oldukça yüksektir. Ancak aniden gelen yağmura karşı hazırlıksız yakalanmak, başörtüsünün bozulmasına ve ıslanmasına neden olur. Başörtüsünü hemen çıkarıp kurutma imkânı olmayan bayanlar için özelliklere de gün boyu dışarda olunacak bir gün için, akşama kadar ıslak bir başörtüsü ile dolaşmak oldukça zor olacaktır. Bunun için yağmur yağması olası günler için şemsiye ya da yedek bir başörtüsü, o gün için hayat kurtarıcı olacaktır.

Sesli Bir Şekilde Gülmek

Muhafazakâr bayan olmak için sadece tesettür yeterli olmamakla birlikte, birçok hal ve davranışa da dikkat etmek, büyük ölçüde kısıtlama getirmek gerekiyor. Kalabalık ortamlarda sesli bir şekilde gülmek kısıtlaması, aslında toplumun tesettürlü bayanlara getirdiği kısıtlamalardan biridir. Gülmek her insanın doğal hakkı olduğu gibi, tesettürlü hanımların da pek tabii doğal haklarından biridir. Ancak abartılı bir şekilde gülmek ya da kahkaha atmak hiçbir bayana yakışmayacağı için tesettürlü hanımlarında olabildiğince kaçınmaları gereken bir durumdur.

Rüzgârda Savrulan Eşarp

 

Açık bayanlar için rüzgârda savrulan saçların iyi hissettirdiği kadar, tesettürlü hanımlar için rüzgârda savrulan eşarp da bir o kadar rahatsız edicidir. Özellikle rüzgârla birlikte düzgün durması istenen eşarp önünün bozulması oldukça sinir bozucudur. Bunun için rüzgârlı günlerde eşarbın rüzgârdan daha az etkilenmesi için çok sayıda iğne ile eşarbı sabitlemek büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Uygun Elbise Bulmak

Tesettür şıklığını her daim kendinde hissetmek isteyen kapalı bayanlar için elbise seçimi oldukça zordur. Hem tesettüre uygun özellikte olması, elbise ile gidilecek ortamın ortama uygun olması gibi kriterler, çoğu zaman elbise giyerken vazgeçilmesine neden olabilir. Tesettürlü olup büyük bir özgüvenle tesettür elbiseleri giyebilmek için fizik yapısının oldukça düzgün olması gerekiyor. Eğer ki giyilen elbiseler vücudun yanlarından çıkan fazlalıklardan ya da göbekten dolayı şık durmuyorsa, öncelikle fazlalıkları vermek için bir çaba içine girmek, sonucunda bütün elbiselerin sizler için uygun olmasını sağlayacaktır.

Yemek Yerken, Eşarbın İçine Bir Şeylerin Düşmesi


Nadir karşılaşılacak zorluklardan biri olsa da, yemek yerken bazen eşarbın içine bir şeyler düşebilmektedir. Birde eşarp içine düşen şey yağlı bir yiyecek ise, tesettürlü bayanlar bir önce eşarplarını çıkarmak isteyebilirler. Böyle bir imkânın mümkün olmadığı durumlarda iğne tutturulan kısımların gevşetilerek düşen şeyin çıkarılması mümkün olabilir.

Eşarp İğnesi Bulamamak

Tesettürlü olmanın en önemli gerekliliklerinden biri olan başörtüsü içinde en büyük gereklilik eşarp iğneleridir. Her bayanın her aradığında bolca bulabilmesi için satılan eşarp iğnelerinden çok sayıda evlerinde bulunsa da, eşarp iğnelerinin genelde arandığında bulunmamak gibi bir özellikleri vardır. Her kapalı bayanın mutlaka karşılaştığı durumlardan biri olarak, her fırsatta eşarp iğnesi almak ve evin birçok noktasında eşarp iğnesi bulundurmak, arandığında vakit kaybetmeden bulunmasına neden olur. Zira ellerle düzgün bir şekilde sabitlenmiş eşarpla, eşarp iğnesi aramak, kolların uyuşmasını kaçınılmaz kılabiliyor.

Sıcak Havalarda Terlemek

Sıcak havalar her insanın terlemesine neden olan özelliktedir. Bunun için giyilen kıyafetlerin terletmeyecek özellikte olmasına dikkat edilir. Ancak kapalı bayanlar her ne kadar dikkat etseler de, kapalı bir şekilde giyinmeleri başlı başına terleme sebebidir. Kışın gelmesini iple çeken tesettürlü bayanların günlük yaşantılarında, tesettürlüler için terletmeyecek kumaştan yapılmış olan kıyafetleri tercih etmeleri daha az terlenmesine neden olacaktır.

İslamafobik Yerlerde Yaşamak

İnsanın kendi inancını benimsemiş olan insanlarla aynı toplumda yaşaması genel olarak daha az zorluk yaşanmasına neden olur. Bazı mecburiyetlerden dolayı Müslüman olup İslamafobik yerlerde yaşanmanın gerekmesi, giyimden yaşam tarzına kadar bazı kısıtlanmalara neden olur. Özellikle tesettüründen ve İslam gerekliliklerinden özün vermeyecek biri iseniz, bir an önce İslamafobik olan o yerden kaçmak isteyebilirsiniz.

Hatırlarsınız, ki son zamanlarda olan bir olay ve hala mahkemesi görülen bir sorun, Fransa’da bazı kesimler plajda Burkini(Tesettür Mayo) giyen Tesettürlü Bayanları rahatsız etmiş ve yapılan şikayetler ile hükümet tarafından Tesettürlü Bayanların plajda burkini giymesi yasaklanmış. Ne diyelim, umarız en kısa zamanda İslamın ve gereklerini yerine getiren müslümanların hakları yenmez ve daha sorunsuz bir yaşam sürerler.

French mayor on burkini ban: They must accept our way of life

“You have to behave in the way that people behave in the country that accepted you, and that is it,” Cogolin Mayor Marc Etienne Lansade told CNN. “If you are accepted in Rome — do like Romans do,” he said, adding, “go in Saudi Arabia and be naked and see what will happen to you.”

Görünen Saçlar

Eşarp ya da şal altından saçların görünmemesi için bone en ideal aksesuarlardan biridir. Ancak uzun süre eşarp içinde durmak bonenin arkaya doğru kayarak saçların görünmesine neden olmaktadır. Şık olmanın yanında tesettüre de uygun olması açısından, eğer yanınızda sizi uyaracak samimiyette birileri yoksa sık sık bonenin kontrol edilmesi fayda sağlayacaktır.

Uzun Süre Hazırlandıktan Sonra, Eşarbın Bozulduğunu Görmek

Tam evden çıkacakken, son bir genel görünüme göz atmak için aynaya bakıldığında eşarbın bozulduğunu görmek, hayal kırıklığı ile birlikte sil baştan bir hazırlık sürecine girilmesine neden olmaktadır. Eşarbı tamamen çıkarmadan düzeltilebilecek bozukluklar için birkaç iğne ile bozukluklar düzeltilebilir. Ancak iflah olmaz bir bozukluk söz konusu ise, eşarbı çıkarıp yeniden bağlamak daha kolay olacaktır.

Beklenmedik Misafirlerin Eve Gelmesi Ve Ev Haliyle Yakalanmak

Birçok kişi gibi tesettürlü bayanlarda evlerinde kendilerine özgü ev halleri ile bulunmak isterler. Dışarda iken kapalı olmak durumunda olan bayanlar için ev hali kıyafetleri oldukça konforludur. Üstelik başında açık bir şekilde olmasında bir sakınca olmaması daha da rahat hissedilmesini sağlar. Ancak aniden birinin gelmesi ve ev hali ile olan kapalı bir bayanın namahrem olabilecek bir misafirin yanına bu şekilde çıkamayacak olması, oldukça panik anların yaşanmasına neden olabilmektedir. Böyle anlarda kapıdaki misafiri bir süre bekletmek ve hemen uygun kıyafetler giyerek kapıyı açmak gerekmektedir.

Spor Yaparken Zorlanmak Hatta Spor Yapamamak

tesetturlu-spor-aktivitesi

Sağlıklı yaşam için spor en vazgeçilmez uzman önerilerinden biri. Ancak tesettürlü olmak bazı bayanlar için, yaşam biçimi içinde spor aktivitesinin eksikliğine neden olur. Dışarda spor yapmak isteyip de dışardaki bakışlardan çekinen birçok bayan spor yapmaktan vazgeçmektedir. Parklarda bulunan kondisyon aletleri bayanlar için açık havada spor yapmanın en avantajlı yollarından biri iken, kapalı olmak buna en büyük engeldir. Ancak spor yapmak için bol kıyafetler ya da tesettür eşofmanlardan giyilerek vücut hatları belli olmadan spor ya da yürüyüş yapmak mümkündür.

Kombin Yapmak İçin Parçaların Birbirine Uymaması

Kapalı giyimde birçok giyim şekli gibi kombinin ve uyumun önemli olduğu bir giyim şeklidir. Ancak bazı anlarda elde bulunan mevcut kıyafetlerin göze bir anda uyumsuz gelmesi yaşanan durumlardan biridir. O an için yeni bir kıyafet alma durumunun mümkün olmadığı durumlarda en uygun kombini yapmak için çok sayıda kombin yapmak gerekebilir. Hemen hazırlanıp çıkılması gereken durumlarda böyle bir zorlukla karşılaşıldığında, renk uyumunun uyumlu olduğu noktada rahat olan kıyafetlerle günün kombinini yapmak kolay olacaktır.

İlginç Ve Sinir Bozucu Sorular Soran Arkadaşlar

Arkadaş olmak için giyim tarzını sorun etmeyen bayanlar için açık ve tesettürlü iki bayanın arkadaş olması oldukça doğaldır. Özellikle yeni tanıştıkları arkadaşları tarafından ilginç ve sinir bozucu sorulara maruz kalan tesettürlü bayanlar için, sorulara verilen cevaplarda bir hayli ilginç olmalı ki arkadaş hatırı ortadan kalkmasın. Tesettürlü bayanlara arkadaşları tarafından sorulan en sık sorular arasında ise;

  • Yatarken bu tesettürlü elbiseleri çıkarıyor musun?

İlginç olduğu kadar saçma da olan bu soru, tesettürlü hanımların büyük ölçüde dumur olup kalmalarına neden olmaktadır. Böyle bir soru karşısında uzun uzun açıklama yapmak yerine; evet deyip geçmek, bu ilginç soruların arkasının kesilmesini sağlayacaktır.

  • Bu sıcakta terlemiyor musun?

Diğer insanlara göre tesettürlü olmanın en dramatik yönlerinden biri de sıcak havaların tesettürle daha da terletici olmasıdır. Özellikle sıcak havalarda terlememek adına olabildiğince açık giyinen arkadaşların en sık dile getirdikleri soruların başında gelmektedir.

  • Ailenin zoruyla mı kapandın?

Kapanmaya nasıl karar verildiğini ya da varsa bir kapanma hikâyesini dinlemek isteyen arkadaşların bu soruyu en yanlış şekilde sorma biçimlerinden biridir. Tesettürün sadece aile büyükleri tarafından istenebileceği düşüncesi de, bu düşüncede olan arkadaşların bu tür sorular sormalarına neden olmaktadır.

  • Duş alırken çıkarıyor musun?

Bu soruyu yönelten arkadaşa, kıyafetle duş almanın mümkün olup olmadığı sormak gerekebilir. Son derece ilginç ve sinir bozucu olan bu soru karşısında tesettür kıyafetlerinde çıkarılabilir özellikte olduklarını hatırlatmak yeterli olacaktır.

Okullarda Başörtüsü Serbestisinin Olmaması

Geçtiğimiz yıllarda tesettürü ile okullara giriş yapamayan öğrenciler için bu durum oldukça üzüntü verici durumlardan biri idi. Zorla başını açarak okumak zorunda kalan kapalı bayanların yanı sıra, günümüzde başörtüsü ile okullarda eğitim görmek en doğal haklardan biridir. Ancak bazı okulların zorla bu yönetmeliğe ayak uydurmak durumunda kalmaları, başörtülü öğrencileri kabul etseler de, bazı zorluk yaşatmaları eğitim sürecinin oldukça can sıkıcı geçmesine neden olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.